Místní akční plán vzdělávání
na území ORP Zábřeh IV

“Učíme děti, ne předměty”

Hejného metoda výuky matematiky: Seminář přinesl inspiraci pro učitele i rodiče

Dne 25. února 2024 se v aule Střední školy sociální péče a služeb v Zábřehu konal seminář zaměřený na Hejného metodu výuky matematiky. Akce, pořádaná v rámci projektu Místní akční plán vzdělávání (MAP) IV, přilákala pedagogy, rodiče i další zájemce o inovativní přístupy ke vzdělávání. Celkem se zúčastnilo 60 osob – 14 rodičů, 18 učitelů mateřských škol, 25 učitelů základních škol a 3 další účastníci.

Hejného metoda: Více než jen matematika

Hejného metoda staví na principu objevování a samostatného myšlení žáků. Místo mechanického memorování vzorců se studenti učí hledat vlastní řešení problémů, což rozvíjí jejich logické myšlení a kreativitu.

Lektorem semináře byl Tomáš Blumenstein, nadšenec pro vzdělávání touto metodou. Nebyla to jen teoretická přednáška – účastníci si na pracovních listech vyzkoušeli jednotlivá prostředí, která se v Hejného matematice používají. Při práci s listy si uvědomili roli učitele v tomto způsobu výuky – ten totiž žáky provádí procesem, ale neříká jim rovnou řešení. Děti se učí spolupracovat, pracovat s chybou a hledat vlastní cesty k výsledku.

„Dost nám tím zavařil hlavu,“ smál se jeden z účastníků semináře. „Ale přesně to je ten princip – zamyslet se, hledat souvislosti a pochopit věci do hloubky.“

Úspěchy žáků a zájem o další diskusi

Hejného metoda se v  regionu ORP Šumpek a ORP Zábřeh využívá přibližně na 10 % škol – v různém rozsahu ji zavádí zhruba sedm škol, některé formou kroužků, jiné jako doplňkovou výuku. Na semináři padla i otázka, jak si děti s touto metodou vedou ve srovnání s běžnou výukou matematiky.

Ředitel ZŠ Boženy Němcové sdílel aktuální data z přijímaček nanečisto (leden 2025) – děti, které se učily Hejného metodou, dosáhly v průměru lepších výsledků než jejich vrstevníci ze standardní výuky. To potvrzují i širší výzkumy: v mezinárodních testech PISA a Calibro žáci s touto metodou uspívají v řádech jednotek procent lépe.

Účastníky zajímalo také to, jak se děti adaptují po přechodu na střední školy. Podle zkušeností pedagogů se ukazuje, že někdy dětem síce trva déle dojít k výsledku, ale díky tomu, že se naučily logicky přemýšlet a dojít si k výsledku samy, mají často výhodu oproti spolužákům, kteří byli zvyklí pouze na mechanické postupy. 

 

Aktuality

Naši partneři