Místní akční plán vzdělávání
na území ORP Zábřeh IV

“Učíme děti, ne předměty”

Konstruktérská akademie žákům nabídla programování robota i práci se svěrákem a pilníkem

Předvést vědu a techniku dětem z 5. až 8. ročníků základních škol v tom nejlepším světle a podporovat polytechnické vzdělávání v regionu Šumperska a Zábřežska. To jsou hlavní cíle Konstruktérské akademie, která se uskutečnila začátkem června v prostorách tělocvičny Základní školy v Postřelmově.

Dvacet dvoučlenných týmů soutěžilo v LEGO robotice. Děti dostaly za úkol sestavit a naprogramovat robota, který projede předem stanovenou trasu. Jak se jim dařilo?

„Přestože některé děti neměly se stavebnicí a programováním žádné zkušenosti, nebo byly mladší než ostatní, vedly si velmi dobře. Příkladem jsou třeba kluci ze ZŠ Lesnice, kteří nakonec získali krásné druhé místo“, říká Miroslav Šimák, zástupce ředitele ZŠ Postřelmov a organizátor akce.

Paralelně se soutěžní částí probíhal interaktivní program, do kterého se zapojily více než dvě stovky dětí. Střední školy zaměřené na techniku zajistily aktivity jako je diagnostika motoru, auto trenažér, umělá inteligence, drony a 3D tisk. „V programu nechyběly činnosti zaměřené na manuální zručnost, které si vzala pod křídla Katedra technické a informační přípravy Univerzity Palackého Olomouc“, doplňuje informace o programu Richard Koubek ze Svazu průmyslu a dopravy, který do soutěže věnoval hezké ceny.  „V malých svěrácích si děti za použití pilky a pilníku vyrobily a ozdobily velkou dřevěnou tužku. Pro mnohé z nich to bylo vůbec první setkání s dílenským nářadím“, dodává. Téma vědy obsáhla chemická a fyzikální laboratoř v podání Pevnosti poznání Olomouc, která předvedla pokusy s kapalným dusíkem a vakuovou vývěvou.

„Hlubším smyslem Konstruktérské akademie je podpora diskuse o směřování regionálního školství. Proto jsme vytvořili prostor pro setkání osobností, které mohou toto téma posunout dopředu“, uvedla za organizátory ředitelka Místní akční skupiny Horní Pomoraví Anna Bartošová.

Z tohoto důvodu byli na akci pozváni také místní podnikatelé a zástupci veřejné správy v oblasti školství a techniky. Jedním z nich byl i náměstek hejtmana Jan Šafařík, který otevřel dveře k možné spolupráci s Olomouckým krajem.

Významnou část nákladů na zajištění akce poskytly MAS Horní Pomoraví a MAS Šumperský venkov z projektů MAP Zábřeh II a MAP Šumperk II. Na financování akce se podílela také obec Postřelmov.

 

Aktuality

Naši partneři